The iVAC S24020NA Dust Collector Pro Switch Box is the heart of the iVAC Pro automated dust control system. The iVAC S24020NA Dust Collector Pro Switch Box automatically turns on your shop vacuum or dust collector when you turn on a tool that is connected to the iVAC system via an iVAC Pro Tool Plus, or an iVAC Pro Remote. The iVAC S24020NA Dust Collector Pro Switch Box can accept signals from up to 8 different tools to form a system and upp to 4 iVAC Pro systems can operate independently in the same workshop. 240V/20A. Automated dust control for the most demanding workshops.
The iVAC S24020NA Dust Collector Pro Switch Box 240VAC 20A is the switch box only, remote and other accessories sold separately.
What tools will the iVAC S24020NA Dust Collector Switch Box work on?
- 240V-20A power tool
- light-duty table saw
- Circular saw
- Hammer drill
- Portable sander
- Dremel tools
- Miter saws
- Portable planers
In fact, any 240V-20A that creates airborne dust can be connected to, and controlled by the iVAC S24020NA Dust Collector Switch Box.
iVAC S24020NA Dust Collector Switch Box Features
- Turn On Delay of 1.5 seconds to avoid power surges and tripped breakers.
Available in several power variants to accommodate 115V-15A, 115V-20A and 240V-20A circuits and shop vacuums up to 2 horsepower (hp). For applications requiring vacuums with higher hp up (to 10 hp), an iVAC Contactor unit is available.
Automated Dust Control for the Demanding Workshops with the iVAC Dust Collector Switch
iVAC S24020NA Dust Collector Switch Box Specifications
- Voltage: 115Vac or 240Vac depending on model
- Current capacity: 20Amps
- Circuit breakers are rated at 20Amps
- Typical Motor drive capability: 1.5HP at 115vac, 2.0HP at 240Vac
- Input power cord is 30” with respective NEMA straight blade plug