Makita DUC150M001 18V LXT Brushless Cordless 6″ Pruning Saw w/XPT (4.0Ah Kit) Features
- Tool-less change and tension adjustment of saw chain
- Adjustable automatic chain oiling to ensure optimal lubrication for application
- Rear hand guard for additional safety
- Electric Brake, saw chain comes to a standstill in a few seconds.
Makita DUC150M001 18V LXT Brushless Cordless 6″ Pruning Saw w/XPT (4.0Ah Kit) Specifications
- Battery Capacities –18V Li-Ion
- Guide Bar Length — 6″ (150 mm)
- Chain Pitch / Gauge –0.325″ / 0.043″
- Chain Speed –1,570 FPM (480 m/min)
- Vibration Level — 4.8 m/s²
- Noise Level –79 dB(A)
- Overall Length –16″ (408 mm)
- Net Weight –4.5 lbs (2.0 kg)
Makita DUC150M001 18V LXT Brushless Cordless 6″ Pruning Saw w/XPT (4.0Ah Kit) Includes